Radni powinni konkretnie pytać i żądać konkretnych odpowiedzi…

Rada Miasta Świdwina na wniosek kierownika ratusza wyraziła uchwałą zgodę na zbycie kilku bardzo atrakcyjnych hektarów przy ulicy Królowej Jadwigi. Jak wcześniej informowały media /w tym nasz blog/, a w nich kierownik ratusza, na tym gruncie miała powstać fabryka mebli, w której docelowo miało 500 osób znaleźć zatrudnienie.

Czas biegnie, fabryki nie widać, nawet jej zalążków. Warto zapytać, gdzie są udokumentowane gwarancje, że na tym gruncie taki zakład powstanie? Uchwała nie zawiera żadnych zabezpieczeń, nie zapisano w niej żadnej klauzuli chroniącej interes miasta w przypadku, kiedy budowa zakładu pracy z jakichś powodów nie zostanie zrealizowana. Tym bardziej w akcie notarialnym powinny się znajdować zapisy zabezpieczające na wypadek nie wywiązania się potencjalnego inwestora ze swych obietnic. Jak wcześniej publikowaliśmy, takich zabezpieczeń dla miasta w akcie notarialnym nie ma!

fabryka-BZespół redagujący bloga nie jest przeciwnikiem powstania takiego zakładu. Wręcz przeciwnie, mamy świadomość, że jego powstanie pomogłoby miastu w znacznym stopniu rozwiązać problem bezrobocia, dać ludziom chleb dla rodzin. Jednakże pozwalamy sobie przypomnieć, że podjęta uchwała przez radnych nie zawiera żadnych zabezpieczeń interesu miasta w razie fiaska zapowiadanej inwestycji. Radni dwoma uchwałami wyrazili zgodę na sprzedaż gruntu bez żadnych gwarancji, że powstanie na nim jakikolwiek zakład produkcyjny. Samorząd nie zobowiązał kierownika ratusza do zastosowania zabezpieczeń. Wystarczy, że właściciel posadowi na nim obiekty składowo – magazynowe i warunek zostanie spełniony, co nie zapewni zapowiadanej ilości miejsc pracy. I co wtedy? Podobnie akt notarialny nie zawiera prawnych klauzul, które by zaspokajały interes miasta, włącznie z możliwością nałożenia kar, czy w ostateczności zwrotu działki dla miasta.

Póki co, na dzisiaj: miasto oddało kilka hektarów ziemi, bez gwarancji, że taka, czy inna fabryka powstanie i zatrudni ludzi. Przynajmniej tak wynika z aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży ziemi przy ul. Królowej Jadwigi. Nie lepiej było młodym ludziom ze zniżką sprzedać tę ziemię pod budowę domów? Dać w ten sposób zachętę młodym do pozostania w mieście? Dzisiaj szczególnie widać, że budowa budynków /socjalno-komunalnych/ nie zaspokoi wszystkich potrzeb mieszkaniowych. Tym czasem miasto handluje ziemią i nic w zamian mieszkańcy nie dostają: ani miejsc pracy, ani tanich działek mieszkaniowych, a jedynie ubogaca się wąską grupę ludzi.

PS. Kierownik ratusza informował, że fabryka zostanie przeniesiona z Dniepropietrowska. Czyli należy rozumieć, że nie miała być budowana od podstaw. Radni powinni w tej sprawie w trybie pilnym kierować do kierownika ratusza konkretne pytania i żądać konkretnych odpowiedzi. Podkreślamy: konkretnych! A następnie wytłumaczyć mieszkańcom, o co w tym wszystkim chodzi. Mamy samorząd, radni mają obowiązek!

61 comments on “Radni powinni konkretnie pytać i żądać konkretnych odpowiedzi…
  1. Nie ma co się oszukiwać. Obecnie mieszkańcy nie mają wpływu na to co się dzieje w mieście. O wszystkim decydują Burmistrz i radni. Niestety radni nie spełniają oczekiwań. Nie korzystają z zapisów ustawy o samorządzie gminnym. Nie ma żadnej kontroli nad działaniami Burmistrza. Dlatego osobiście jestem za referendum.

  2. Frekwencji nie będzie, przykre ale prawdziwe . Świdwin nie dorósł do takich zmian, a ludzie tylko anonimowo piszą jak to niby pójdą i zagłosują. Do zbierania podpisów też były tysiące i całymi rodzinami, a jak przyszło co do czego to udawali , że to nie ich bajka. Ponadto tych kilka osób co tutaj pisze też nie zmieni niczego.

  3. A co z Radą Konsultacyjną przy Burmistrzu? Nic mi nie wiadomo, żeby oficjalnie ją rozwiązano. Może ktoś wie coś na ten temat? Proszę o informacje.

    • Bądź odważny i podaj kto i gdzie taki zakaz wprowadził a przekonasz się jakie mogą być konsekwencje dla ciebie jeśli jest to nie prawdą. Pamiętaj ,że nawet jak piszesz jako anonim to jest do osiągnięcia przez organa ścigania, to tak dla formalności i dobrego twojego samopoczucia. To ,że używasz formy pytającej nie zwalnia ciebie w żaden sposób od ponoszenia konsekwencji za treść i intencję posta.

  4. O to nowość ! chyba tylko w Świdwinie zadawanie pytań jest karalne , żart? Moj znajomy wuefista w gimbusach też to potwierdził. Wiec chyba cos jest na rzeczy/ czyż nie tak?

  5. Ludzie nie pękajcie i nie dajcie się zastraszyć. Trzeba wziąć się w garść i zrobić co trzeba. Przynajmniej ten czas do końca kadencji nie będzie może zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS