Nie można unikać konkursów przy rekrutacji urzędników…

Co może grozić burmistrzowi za łamanie przepisów dotyczących rekrutacji urzędników? Przepisy o naborze mają charakter bezwzględnie obowiązujących, w związku z czym ich obchodzenie, niewłaściwe zastosowanie zobowiązuje wojewodę do reakcji, jako organu pełniącego nadzór nad samorządem. Może więc budzić zdziwienie fakt, że w urzędzie danej jednostki samorządu obsadzono stanowiska przez powierzenie obowiązków i nikt nie informuje organu nadzoru. Niewątpliwie świadczy to o nagminnym przyzwoleniu na tego typu bezprawne praktyki. Okazuje się bowiem, że naruszenie przepisów o naborze jest karalnym nadużyciem kompetencji publicznych, a więc przestępstwem zawartym w art. 230 k.k. i ściganym z oskarżenia publicznego.

DGP-PIPJednocześnie jest łamaniem ustawy o dostępie do informacji publicznej, gdyż stanowi ono omijanie czynności publicznych, takich jak ogłaszanie naboru i jego wyników, co także rodzi sankcje karnoprawne. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów w tym zakresie może i powinna egzekwować PIP, gdyż są one częścią prawa pracy.

Oprócz tego każdy podmiot może podważyć wyniki konkursu i jego przebieg, składając do sądu skargę zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego, albo też występując w obronie swego interesu prawnego w trybie określonym w ustawie o samorządzie gminnym.

DGP, 18 stycznia 2017 nr 12

69 comments on “Nie można unikać konkursów przy rekrutacji urzędników…
 1. Cosik Redakcja Bloga przysnęła i nie może się ocknąć.
  Głowa do góry to tylko rok kokoszenia!
  Dajcie jakiś nowy temat.

 2. Nie ma grosza na załatanie dziur w jezdniach? Wszystko poszło na kościół? Jadąc główną ulicą miasta można pogubić plomby .

 3. Przed moim sklepem na 3-Marca jest dziura i władze nie reagują niestety. Jak dojdzie do nieszczęścia to się zbiegną. Mądry Polak po szkodzie będzie.

 4. Nie wykluczone, że firmie Stefbud miasto będzie musiało oddać ponad 1 milion złotych. Może zabraknąć na tę nawierzchnię.

 5. Pierdu, pierdu!
  Panie Naczelny Redaktorze, czekamy na nowy temat
  a nie tam jakieś duperere na temat konkursów na stanowiska urzędnicze.
  A może Pan wyjechał z elytom świdwińskom na Baleary?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • RSS